Tõustandard TICA Standard

Tõustandard FIFE Standard

Tõustandard WCF Standard

 

Tutvustav video - klikka pildil.

The introductory video - klick to pic.

oricat.jpg Oriental                   oricat.jpgColorpoint shorthair


oricat.jpg Siamese               Cat - World

 

Ajalugu

Orientaalide minevik ja päritolu on väga tihedalt seotud nende lähisugulaste siiamitega. Muistse Siiami (praeguse nimega Tai Kuningriik) elanikud pidasid orientaale ja siiameid üheks tõuks, sest nende ainuke erinevus oli kasuka värvis ja mustris. Siiamid olid heleda kehaga, aga nägu, käpad ja saba tumedamad.
Orientaalid olid maskita ja paljudes erinevates värvides. Neid kutsuti ühevärvilisteks siiamiteks. Arvatakse, et just ühevärvilistel orientaalidel tekkis geenimutatsioon, mis põhjustas pigmendisisalduse vähenemise karvades ja nn. maskiga tõu tekkimise.

Varaseim teadaolev kirjalik allikas, mis kirjeldab siiameid nii sõnas kui pildis, Cat-Book Poems, pärineb linnast nimega Ayudha, Taimaa muistsest pealinnast aastatel 1350-1767. Nimetatud raamat kirjeldab nii maskiga kui ühevärvilisi, samuti täpilise mustriga kasse.

Euroopasse toodi esimesed orientaalid koos siiamitega 19. sajandi lõpul. 1896. aastal demonstreeriti Londoni näitusel üleni sinist roheliste silmadega siiami kassi. Vaatamata sellele, et kass oli hiljuti toodud Taist kuninga enda kasvandusest, diskvalifitseeriti ta, kuna oli ühevärviline, ilma maskita. Pärast seda juhtumit jätkusid vaidlused teemal kas aktsepteerida või mitte ühevärvilisi siiameid kuni 1923. aastani. Siis otsustas Briti Siiamite Klubi (ingl.k. Siamese Cat Club of Britain), et siiamid peavad olema maskiga ja siniste silmadega. Sealt alates olid roheliste silmade ja ühevärvilise kasukaga kassid välja arvatud siiami tõu standardist ja nende aretus Euroopas lõpetati. Alles 1950. aastatel alustati selle tunnustamat tõu taastamist. Esimesena registreeriti pruuni värvi kassid nime all “Havanna Brown” (Havanna Pruun). Tõuaretuses kasutati lisaks siiamitele euroopa lühikarvalisi kasse. Ametlikult tunnustati tõug 1958. aastal nime all “Foreign Shorthair” (välismaine lühikarvaline). 1974. aastal nimetati see ümber orientaalseks lühikarvaliseks (ingl. k. Oriental Shorthair).


Välimus

Võtke siiami tõust kass ja kujutage teda ette kõikmõeldavates kaleidoskoobivärvides ning mustrites – ja saategi orientaalse lühikarvalise kassi. Inglisekeelses kirjanduses on orientaalidele pandud hüüdnimi ornamentals (orientals => ornamentals), kuna sellel tõul on registreeritud üle 300 erineva värvi- ja mustrikombinatsiooni. Seega on tõenäoliselt tegemist maailma kõige värvilisema tõuga. Populaarsemad värvid on must, shokolaad, sinine, lilla, valge, punane, kreem, kaneel, aprikoos, karamell. Mustritest: ühevärviline, erinevad triipude ja täppide kombinatsioonid (ingl.k. classic tabby, spotted tabby, ticked tabby, mackarel tabby), kilpkonn, kahevärvilised, millest üks värv on valge (ingl.k. bicolour). Kõik värvid ja mustrid võivad esineda veel koos varjundiga – hõbe, suits. Silmade värv erineb samuti siiamite omast – see on smaragdroheline.

Muus osas on välimus identne siiamitega – sale, elegantne, graatsiline figuur, pikad jalad, pikk sirge saba. Pea on kiilukujuline ja silmatorkavalt suurte kõrvadega. Kasukas on lühike ja siidine. Orientaalid armastavad sooja ja ei ole sobivad meie kliimas õues käimiseks.

Iseloom

Orientaalide iseloom on sama värvikas kui nende kaunis kasukaski. Sarnaselt siiamitele on nad väga intelligentsed, uudishimulikud ja seltsivad. Nad on lojaalsed, energilised ja nõuavad palju tähelepanu. Pidev üksiolek viib depressiooni ja tervisehädadeni. Seetõttu müüvad paljud kasvatajad neid paarikaupa või nõuavad, et peres oleks üks kass juba olemas. Nad ei sobi inimestele, kes tahavad endale vaikset ja rahulikku diivanikaunistust.

Orientaalid võtavad osa kõigest, mis elamises parasjagu teoksil on – remondi tegemisel on nad kõigest hingest abiks värvimisel või pahteldamisel, sättides ennast alati just sinna kohta, mida pintsel või pahtlilabidas peaks järgmisena tabama.Samuti on nende suured lemmikud puzzled ja lauamängud. Ikka seetõttu, et sobival hetkel elegantselt üle poolelioleva mängu kõpsides piisava segaduse tekitamisega seltskonna tähelepanu pälvida.